fbpx

Ile musisz schudnąć, ile siły nabrać oraz ile pozycji umieć zanim zaczniesz ćwiczyć Ashtangę?

Ile musisz schudnąć, ile siły nabrać oraz ile pozycji umieć zanim zaczniesz ćwiczyć Ashtangę?

Ashtanga to tradycyjna forma z której wywodzą się inne style praktyki flow. Jest nauczana jako określony system z pozycjami w ustalonej sekwencji. Jeśli to jest praktyka pierwszej serii Ashtanga, zawsze będzie to ta sama sekwencja pozycji. Jeśli pracujesz nad jedną z sześciu serii systemu Ashtanga, sekwencje są takie same niezależnie od tego czy wykonujesz je tutaj we Wrocławiu czy w Mysore w Indiach.

Rocket joga i inne style vinyasa czerpią inspirację z systemu Ashtanga i tworzą remix. Niektórzy nauczyciele uczą ustalonej sekwencji, a inni wykonują różne sekwencje na każdych zajęciach. Poziomy intensywności mogą się znacznie różnić między nauczycielami.

Nasze zajęcia Ashtanga – Podstawy są różnymi remixami co tydzień, ale bardziej tradycyjnie skoncentrowane na praktyce Ashtanga. Wykonujemy głównie część pierwszej serii, dodając czasem pozycje przygotowujące. Dzięki temu głębiej poznajesz system, szybciej rozumiesz praktykę i rozwijasz szerszy zakres umiejętności.

Zarówno Ashtanga, jak i jej pochodne power joga/vinyasa to wymagające style jogi, skupiające się na oddechu (w stylu ujjayi) skoordynowanym z ruchem, który prowadzi do medytacji. Podejście vinyasa do łączenia pozycji, które jest popularne w wielu stylach flow, wywodzi się z systemu Ashtanga.

Co jeszcze odróżnia Ashtanga lub nowoczesne warianty “vinyasa flow” od tradycyjnej praktyki hatha joga?

Ashtanga również kładzie nacisk na określone skupienie wzroku, czyli drishti (od sanskryckiego rdzenia drs, co oznacza “widzieć”) w każdej pozycji, aby rozwijać medytacyjne skupienie. Bandhy (energetyczne blokady) są również stosowane podczas całej praktyki, aby wywołać świadomość przepływu wewnętrznej energii i generować wewnętrzne ciepło.

Mulabandha (uniesienie dna miednicy), Uddiyana bandha (wciąganie i uniesienie dolnej części brzucha) oraz (w mniejszym stopniu) Jalandhara bandha (blokada brody) są stosowane podczas pozycji. W tradycyjnej hatha jodze bandhy są zazwyczaj stosowane tylko w siedzącej praktyce pranayama.

Tempo, różnorodność pozycji i praca nad rozwojem siły górnej części ciała są również znacznie inne niż w większości podstawowych zajęć hatha joga.

Jak pozycje Ashtanga różnią się od tych z innych systemów joga?

Cóż, nie ma tak naprawdę “pozycji Ashtangi”. Czasami jogini przychodzący z innych stylów jogi zakładają, że niektóre balanse na rękach lub inne rzeczy, których nie doświadczyli, są unikalne dla Ashtangi, ale (z kilkoma dziwnymi wyjątkami w zaawansowanej praktyce serii) wszystkie pozycje są również obecne w innych systemach jogi, takich jak: Iyengar, Bikram itp.

Czasami nazwy pozycji się różnią i często występują drobne wariacje, których nie dzielą np. jogini stylu Iyengar, Bikram lub Anusara. Unikalne dla Ashtangi jest rutyna różnych serii, tempo praktyki i różne sposoby vinyas używane do wejścia i wyjścia z pozycji.

Jak zacząć naukę systemu Ashtanga?

Nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Niektórzy jogini lubią najpierw nauczyć się podstawowych pozycji w umiarkowanie szybkim, klasycznym środowisku hatha. Zajęcia vinyasa flow lub power joga mogą pomóc dostroić się do pracy oddechu ujjayi i chaturanga/pies z głową w górę/pies z głową w dół, które są elementem łączącym praktykę asan w systemie Ashtanga Vinyasa.

Cała wiedza na temat ułożenia i postawy, o której mówimy na zajęciach Ashtanga, jest tym samym zasobem wiedzy, który przekazywany jest na każdych zajęciach hatha jogi inspirowanych systemem Iyengar. Pracujemy nad wszystkimi sekwencjami od pierwszej i drugiej serii (plus niektóre pozycje z trzeciej i czwartej serii) na naszych zajęciach Ashtanga 1-2-3.

Zawsze możesz wskoczyć do zajęć pierwszej serii. Ustal sobie pewne limity. Dostosuj tempo. Pomijaj pewne rzeczy, aby była to przyjemna praktyka.

Czy muszę znać sekwencję przed przyjściem na zajęcia Ashtanga – Podstawy lub Ashtanga – Mysore?

Nie. Sposób na naukę to przyjście na zajęcia. Zaczynamy od tego, co już wiesz wchodząc przez drzwi i na tym budujemy. Na prowadzonych zajęciach Ashtanga możesz zobaczyć, co robią inni uczniowie z pozycją, w tym samym czasie, kiedy ty ją wykonujesz. Otrzymujesz zmodyfikowane wersje trudniejszych pozycji, instrukcje werbalne dotyczące ułożenia i manualne korekty. Czasem zachęcamy do odpoczynku, kiedy to konieczne, pomijania vinyas tutaj i tam. Stopniowo możesz coraz więcej. Ashtanga jest wymagająca i zabawna. Wymaga rozwijania umiejętności rozpoznawania swoich ograniczeń i nie próbowania robić wszystkiego podczas pierwszych kilku miesięcy praktyki. Ta praktyka nie polega na tym, że pociśniesz wszystko nerwowo patrząc co kilka minut na kartkę z boku. Przyjdź, zrób to, co możesz komfortowo i pozwól nauczycielowi poprowadzić się a praktyce naturalnie się rozwijać.

Czy powinienem robić inne ćwiczenia, aby zbudować siłę potrzebną do Ashtanga?

Sama praktyka buduje siłę i rozwija elastyczność z czasem. Wykonujemy nasze podnoszenie ciężarów używając własnej masy ciała w pozycjach. Ashtanga jest dobrym uzupełnieniem wielu innych aktywności fizycznych. Będzie rozwijać równowagę, zmniejszać ryzyko kontuzji dzięki zwiększonej elastyczności i poprawiać twoją siłę. Sprawi, że wszystko inne w twoim życiu wyda się łatwiejsze. Ale z drugiej strony, zbyt dużo wędrówek, podnoszenia ciężarów itp. sprawi, że twoja joga będzie wydawała się trudniejsza, ponieważ wiele z tych innych aktywności ma tendencję do zmniejszania elastyczności.

Jakie jest tempo tradycyjnych zajęć Ashtanga?

Intensywne. Gdy nabierzesz tempa, każda pozycja jest utrzymywana tylko przez 5 oddechów – nie dużo czasu na omówienie subtelności praktyki. Chłoniesz trochę więcej za każdym razem, gdy praktykujesz. Pełne zajęcia pierwszej serii obejmują około 70 pozycji w 90 minut. Wartość pracy z serią polega na tym, że z czasem staje się bardziej relaksująca i bardziej medytacyjna. Wiesz, co nadchodzi, więc stopniowo skupienie może stać się bardziej wewnętrzne – na oddechu, na głębszej subtelnej pracy w pozycjach, na medytacji.

Jak długo powinienem czekać, zanim spróbuję drugiej serii?

Otrzymasz różne odpowiedzi od różnych nauczycieli. Studenci przechodzili przez system szybciej, niż wielu nauczycieli uczy go obecnie. Jedna dobra odpowiedź to: gdy jesteś wystarczająco zaznajomiony z pierwszą serią, aby znać kolejność pozycji samodzielnie. Druga seria oferuje miłe uzupełnienie praktyki pierwszej serii. Dlatego na zajęciach Ashtanga – Mysore wprowadzamy z czasem wszystkie pozycje z drugiej serii.

Czy można wykonywać inne rodzaje praktyki oprócz Ashtanga?

Każdy styl praktyki joga oferuje własne nagrody. Praktyka oparta na Ashtanga, taka jak Rocket joga lub Vinyasa, daje szansę na zetknięcie się z pozycjami z drugiej, trzeciej i czwartej serii w innym kontekście (z być może bardziej dostępnymi sposobami wejścia i wyjścia). Wolniejsze tradycyjne zajęcia hatha pozwalają na więcej czasu, aby skupić się na formie i szczegółach w pozycji. To wszystko jest zabawą. Nie bierz tego zbyt poważnie.

Jak często powinienem praktykować?

To zależy od czasu, którym dysponujesz i wyników jakie chcesz osiągnąć. Tradycyjnie, praktyka Ashtanga jest wykonywana 6 dni w tygodniu. Konsekwentna, umiarkowana praktyka dowolnego stylu jogi jest lepsza niż intensywna praktyka wykonywana rzadko.

Czy ta praktyka odbywa się w gorącym pomieszczeniu?

To nie jest Bikram joga. To gorąca, potliwa praktyka, ale to ciepło jest generowane wewnętrznie – z ciągłego przepływu asan, oddechu ujjayi i bandh. Pomieszczenie w zależności od pory roku powinno być ciepłe ale główne od Twojej energii, a nie od ustawiania termostatu, aby symulować klimat południowych Indii.

Czy można pić na zajęciach?

Nie. Przyjdź dobrze nawodniony i pij dużo po zajęciach. Jak mógłbyś pić na zajęciach, jeśli poruszasz się ciągle i wykonujesz swój oddech w stylu ujjayi?

Czym jest Mysore? Czym jest praktyka Ashtanga z asystą w stylu Mysore?

Mysore to nazwa miasta w południowych Indiach, gdzie Pattabhi Jois, twórca Ashtanga Vinyasa joga nauczał aż do swojej śmierci w wieku 93 lat. Jego wnuk, Sharath zarządza teraz instytutem KPJAY.

Styl “Mysore” (w przeciwieństwie do prowadzonych zajęć) oznacza niezależną praktykę z uczniami zaczynającymi o różnych porach (i często wykonującymi różne serie Ashtanga) z nauczycielem krążącym wokół i pomagającym w razie potrzeby. Oczywiście Pattabhi Jois również prowadził zajęcia w stylu led w Mysore a także często podczas swoich wizyt w Stanach Zjednoczonych.

Co oznacza “Ashtanga”?

To sanskryckie słowo oznacza 8-częściowe lub 8-członowe. Ashto = 8 i anga = człon. Jest to odniesienie do 8-członowego systemu filozoficznego (prowadzącego do oświecenia) opisanego w tekście Yoga Sutra około 200 r. p.n.e. Czasami jest również nazywane Raja Joga (królewska lub najwyższa ścieżka jogi).

• Yama — praktyki etyczne wobec innych
• Niyama — wewnętrzne dyscypliny etyczne
• Asana — praktyki fizyczne
• Pranayama — praca z oddechem/energią
• Pratyahara — wycofanie zmysłów
• Dharana — koncentracja
• Dhyana — kontemplacja
• Samadhi — oświecenie

Co ma wspólnego 8-częściowa ścieżka z stylem praktyki vinyasa jogi Pattabhi Jois, który jest nauczany jako “Ashtanga”?

Może niewiele poza filozoficzną podstawą. Pattabhi Jois i jego nauczyciel Krishnamacharya twierdzili, że to jest joga, którą miał na myśli Patanjali. Patanjali jednak głównie interesował się medytacyjnymi aspektami jogi i tylko 3 z jego 195 aforyzmów dotyczą praktyki asan i to w sposób ogólny.

Asana, którą interesował się Patanjali, była stabilną pozycją odpowiednią do długich okresów medytacji, a więc większość naszego obecnego programu pozycji nie kwalifikowałaby się. Inwokacja śpiewana na początku zajęć Ashtanga Vinyasa jogi jest właśnie hołdem dla Patanjalego.

Czy są inne style praktyki fizycznej jogi nazywane Ashtanga?

Tak, wiele klasycznych stylów używa terminu Ashtanga joga do opisania swojego programu, ponieważ prawie wszyscy filozoficznie wywodzimy swoje korzenie z Jogasutr. Możemy z pewnością używać sutr jako przewodnika do medytacyjnych aspektów praktyki. Większość fizycznych pozycji, które nauczamy, najwyraźniej ewoluowała nieco później. Rozkwit tradycji tantrycznej (której częścią jest hatha joga) miał miejsce około 800-1200 r. n.e. Na przykład Baba Hari Das z Centrum Mt. Madonna w Santa Cruz nazywa swoje bardzo tradycyjne programy hatha jogi “Ashtanga Joga”.

Czy są style praktyki fizycznej jogi nie związane z tradycją 8-częściową (ashta-anga) Jogasutr?

Tak. Dwa z najczęściej spotykanych obecnie w grafikach studio to Yin Joga Paula Grilleya (pochodząca z tradycji japońskiej) i format Bikram, który nie ma tradycji medytacyjnej i pochodzi bardziej z kultury fizycznej/studia zapasów.

Czy są dostępne informacje na temat pozycji w różnych seriach?

Najlepsze drukowane informacje to książka Davida Swensona “Ashtanga Joga: The Practice Manual”. David przechodzi przez pierwszą (podstawową) i drugą (średniozaawansowaną) serię w sposób szczegółowy. David ma również wideo pierwszej serii plus kolejne, które szczegółowo opisują zarówno drugą, jak i trzecią. Inną dobrą opcją filmową jest Richard Freeman – ale tylko dla pierwszej i drugiej serii.

Na stronie szczegółowo opisaliśmy także serię średniozaawansowaną (2) i zaawansowane serie systemu Ashtanga (3-4-5-6).

Przyjdź i baw się dobrze na zajęciach. Do zobaczenia wkrótce!