loading

Jaka mata do jogi?

Jogę praktykujemy boso na macie

Po co kupować własną matę?

Oczywiście, można korzystać z tych dostępnych w studio. Zapewniają nam większą higienę niż maty używane w studio, niezależnie od tego jak często są one sterylizowane własna mata to jednak własna.  Własny wysiłek, własny pot, własny magiczny dywanik.

Jak wybrać matę do jogi?

Swój pierwszy magiczny dywanik warto wybierać osobiście, ponosić go, pomacać, pogłaskać, poskakać po nim, a nawet polatać.

Matę do jogi wybieramy do rodzaju jogi jaką ćwiczymy kierując się upodobaniami i budżetem. Ceny mat do jogi wahają się od 40-600 zł. Maty są jedno-kolorowe i wzorzyste, gładkie i chropowate, mniej lub bardziej przyjazne dla środowiska – każda znajdzie swego amatora.

Najlepsze oferty dostępne są zwykle online. Czasem bezpośrednio od producenta można nabyć produkty z wadami fabrycznymi za o wiele niższą cenę. Takie wady to najczęściej drobne odbarwienia, czasem długość odstaje od perfekcyjnej normy.

Co jest matą do jogi, a co nią nie jest?

 

Matą do jogi nie jest karimata pod namiot, ani mata do fitness. Takie będą się ślizgały po podłodze, trudno będzie na nich utrzymać równowagę i zajmować będą dużo miejsca w szafie.

Mata dedykowana praktyce jogi w domu lub w szkole jogi ma zazwyczaj długość 170-180 cm, szerokość 60-66 cm oraz grubość od 3-6 mm. Mata powyżej 6 mm to mata do crossfit lub pilatesu, a poniżej 3 mm to raczej “nakładka” na coś innego 🙂  Grubość przekłada się na wagę, którą przyjdzie Ci nosić. Czasem do maty dodawany jest pasek lub torba.

Podczas wakacyjnego wyjazdu świetnie sprawdzają się cienkie maty podróżne lub ręczniki do jogi można poskładać w kostkę i włożyć do plecaka lub walizki, a następnie rozłożyć na macie w studio.

Moje własne doświadczenia

Swoją pierwszą matę Warrior 2, wykonaną z tworzywa PVC, szybko odsunęłam w kąt. Na początku brakowało mi siły i dosyć intensywnie pociły mi się dłonie i stopy. Rozjeżdżałam się na niej, więc większa przyczepność była niezwykle istotna.

Mata PVC jest niedroga i lekka.

Z czasem zaczęłam z niej korzystać ponownie podczas praktyki Bikram jogi. Okazało się, że świetnie sprawdza się w połączeniu z ręcznikiem z Manduki w statycznej praktyce gdzie temperatura pomieszczenia wynosi 40 stopni.

Mata do jogi PVC

Swoją drugą matę ecoYoga jute, wykonaną z naturalnego kauczuku wzmocnionego sznurkiem z juty, odstawiłam ją po ok. roku dynamicznej praktyki ashtanga i rocket jogi. Lubiłam jej antypoślizgowość, jednak z czasem jej tekstura zaczęła drażnić łokcie i kolana, może jestem jakaś zbyt delikatna.

Mata cała z kauczuku i przy 6mm jest niewątpliwie ciężka. Intensywny zapach gumy utrzymywał się przez kilka tygodni. Nic nie dał ani prysznic ani pot, trzeba było odczekać. Dla mnie był nawet przyjemny, ale czuli go też wszyscy wkoło.

Z czasem mocno wytarła się i zaczęła rozsypywać, po każdej praktyce zostawały na mnie i wokół mnie drobinki gumy. Wciąż jednak uważam, że maty tego typu to bardzo dobry wybór na początek podróży w praktyce jogi dynamicznej.

Obecnie widuję maty kauczukowe z zupełnie inną strukturą, gdzie sznurek z jute jest znacznie mniej ewidentny, maty te też trzymają się całkiem przyzwoicie.

Mata do jogi juta i kauczuk

Swoją trzecią matę Phoenix Fitness o grubości 6mm wykonaną z TPE z powłoką korkową używałam przez ok 6 lat do regularnej praktyki ashtanga jogi. Przez pewien czas używałam jej naprzemiennie z jute.

Mata z TPE była niezwykle lekka i wspaniale amortyzowała dynamiczne ruchy, a korek zapewniał świetną przyczepność jednocześnie umożliwiając “wślizgi” przy praktyce skoków. 

To moja ulubiona mata, niedawno zaczęła się wycierać i miejscami odklejać. Kupiłabym drugą taką samą gdybym znalazła ją w sprzedaży. Obecnie maty pokryte korkiem to głównie maty kauczukowe, są one cieńsze i cięższe.

Mata do jogi korek

Podczas pewnego pobytu w Polsce nabyłam matę Moonholi wykonaną z kauczuku z powłoką z mikrofibry o przepięknym wzorzeJak dla mnie okazała się zbyt twarda i nie wiem czy to kwestia grubości 4mm czy raczej samego kauczuku.

Mata jest ciężka, to mnie do niej nie zraziło. Zorientowałam się też, że moje dłonie i stopy nie pocą się już tak jak kiedyś więc, aby zapewnić jakąkolwiek przyczepność warto matę na początku praktyki spryskać wodą w gdzie układamy dłonie i stopy. 

Najmniej przyjemnym doświadczeniem były jednak obtarcia grzbietu stóp przy skokach oraz poranione łokcie podczas nauki stania na przedramionach. 

Pot, krew i łzy.

Mata do jogi mikrofibra

W porównaniu do typowej maty z powłoką z mikrofibry mata Joy in me typu Flow Coated wykonana z kauczuku z powłoką z mikrofibry z dodatkową warstwą antypoślizgową naprawdę nadaje się do praktyki jogi dynamicznej nawet jeśli nie pocę się mocno. Wzory na matach robią wrażenie.

Nie kupowałabym jej tylko po to by ją przetestować. Otrzymałam ją od firmy w ramach promocji mat dla polskiej jogi.

Mata nie jest bardzo ciężka i prezentuje się znakomicie. Praktykowałam na niej kilkukrotnie i jej przyczepność jest przyzwoita nawet w skarpetkach jednak wciąż, do praktyki jogi dynamicznej sięgam jednak po matę korkową.

Mata do jogi mikrofibra z powłoką antypoślizgową

Do maty Utupluti z powłoką PU próbowałam się przekonać wielokrotnie. Zaakceptowałam jej istnienie tylko dlatego, że jest nieziemsko przyczepna co jest genialne podczas wygięć, a do tego nieco szersza niż standardowe więc zejście do mostka i powrót wydaje się na niej niezwykle łatwy, nie rozjeżdżam się też w kapotasanie. Tak duża przyczepność ma jednak pewne wady, może oskalpować przy fikołku w tył czy zlikwidować przednie zęby jeśli podwozie nie schowa się podczas skoku, a jeśli owo podwozie przy skoku będzie za nisko to można na niej zdezintegrować palec u stopy.

Mata jest bardzo ciężka. Dosyć szybko straciła swój oryginalny urok. Zadrapania, plamy zostają. Wchodzę na matę wycierając wcześniej stopy. Wszelkie włosy świata i kurz ciągnie do niej jak magnes. Ona wchłania pot, wchłania także wszelką wilgoć nawet z powietrza. Może to kwestia tej konkretnie maty, ale one tę wilgoć jakby przez kanaliki przepuszcza w dół. Mam wrażenie że po praktyce ona jest cięższa niż przed, ale może tylko mi się wydaje. To zdecydowanie mata, która potrzebuje po intensywnej praktyce być przewietrzona i wysuszona.

Mata do jogi PU

Do maty Manduka Pro przymierzałam się dłuższy czas, głównie z uwagi na jej cenę. Uważana jest za najlepszą matę do praktyki jogi dynamicznej, jest bardzo często używana przez praktykantów ashtangi. Długo do niej dojrzewałam. Był to zakup zdecydowanie przemyślany. 

To mata wykonana jest z bardzo gęstego PVC. To PVC jest zupełnie inne niż w przypadku mat typu Warrior (opisanej wyżej). Jej sprężystość jest świetna szczególnie jeśli ktoś ma wrażliwe kości lub stawy.Odrobina poślizgu tam gdzie trzeba, przyczepność kiedy jej potrzebujemy sprawia że jet to mata niezwykle uniwersalna. Do praktyki wygięć, tj. dropbacków i kapotasany rozwijam na niej jednak mega przyczepną matę podróżną Manduka EcoPro Lite.

Mata jest dosyć ciężka. Na początku trzeba było ją posolić, wetrzeć sól, dobę później zmyć. Potrzebowała kilka tygodni aby się dotrzeć i przyczepność już jest całkiem dobra. 

To obecnie moja główna mata.

Mata do jogi z PVC - Manduka Pro

Moje obserwacje i przemyślenia

Każda mata na początku może być trochę śliska, warto zadbać o odpowiedni sposób przygotowania do pierwszego użycia i dowiedzieć się jak tę konkretną matę zwijać, przechowywać oraz utrzymać w czystości. Dla jednych to będzie prysznic i wytarcie, dla innych jeszcze inne zabiegi. Jedne zwijamy do wewnątrz, inne za zewnątrz, a niektóre możemy nawet poskładać w kostkę.

Długość: Standardowa 173 do 183 cm, XL 190 – 216 cm

Niektóre maty występują w rozmiarze XL – Extra Length – Dodatkowe centymetry w długości.
Dla komfortu warto, aby mata była dłuższa o 15-25 cm od Twojego wzrostu.

Jeśli masz 165 cm wzrostu lub mniej, wybierz standardową matę o długości 173 cm.
Mata o długości 183 cm jest najlepsza dla joginów o wzroście między 168 cm a 183 cm.
Jeśli masz ponad 183 cm wzrostu, mata o długości 213 cm lub 216 cm może być dla Ciebie idealna.

SzerokośćStandardowa 61cm, XW 66 – 71 cm

Niektóre maty występują w rozmiarze XW – Extra Width – Dodatkowe centymetry w szerokości. 
Osoby o szerokich ramionach zauważą różnicę.

Powłoka: Kwestia gustu i indywidualnych preferencji – opisane w artykule

GrubośćStandardowa 3-5 mm. Najgrubsze 6,4 mm, najcieńsze 1.5 mm (podróżne)

4 mm to grubość ciesząca się największą popularnością. To co jest pod “powłoką” jest różnej grubości i różnej jakości, przekłada się to zarówno na komfort praktyki jak i wagę maty, którą przyjdzie nam nosić do studio. 

Większa grubość i większa gęstość materiału zapewnia lepsze wsparcie dla stawów. Wybieramy grubość w zależności od indywidualnych referencji. Warto zastanowić się ile wsparcia może potrzebować nasze ciało, nie przesadzając jednak 🙂  Oprócz antypoślizgowej powłoki, warto zwrócić uwagę na przyczepność samej maty do podłoża, tak, aby nie ślizgała się po podłodze. Zbyt duża grubość i miękkość – tym trudniej utrzymać równowagę – szczególnie kiedy rozłożymy ją na dywanie.

Większą grubość docenią osoby z nadmierną elastycznością, o wrażliwych stawach, o większych gabarytach. Takie maty zapewniają większą wygodę zarówno w pozycjach statycznych, gdzie opieramy się na kolanach, dłoniach, łokciach, ale i amortyzację podczas skoków.

Główne cechy różnych mat w praktyce jogi dynamicznej

Korek jest uniwersalny, antybakteryjny, naturalny, zapewnia przyczepność, ale daje troszkę poślizgu kiedy go potrzebujemy.

➾  Sayoga | Matata

Juta to naturalna guma z przeplecionym w kratkę sznurkiem, antypoślizgowa jednak zwykle dużo waży. Niektórzy mogą zauważyć, że tekstura sznurka bywa nieprzyjemna np. dla kolan i łokci.

➾  Kimjaly | Bodhi

PU to ekstremalnie duża przyczepność, czasem troszkę za duża. Powłoka przyciąga włoski oraz wszelkie paprochy, od zwykłego używania powstają na niej drobne ryski, zostają na niej tłuste plamy od kremu do rąk czy nawet potu.

➾  Kimjaly | Utupluti | Liforme | Moonholi

Mikrofibra jest idealna przyczepność dla osób, które intensywnie się pocą.

➾  Joy in me Flow coated | Moonholi

Manduka oferuje fantastyczne maty, są to jednak jedne z najdroższych mat. Z uwagi na politykę zwrotów i reklamacji u lokalnych sprzedawców warto nabyć ją bezpośrednio u producenta.

Mamy u nich kod zniżkowy: JogaWLesnicy

➾  Manduka Eco | Manduka Pro lub Pro Lite

Maty tanie, dobre na sam początek

Budżetowe maty z PVC lub TPE są też rozsądnym wyborem na początek, kiedy jeszcze nie wiemy czy joga zostanie w naszym życiu na dłużej 🙂 Jeśli postanowimy ją zmienić, ta może nam służyć do praktyki jogi na trawie lub plaży:) Są one tańsze co oznacza, że szybciej się niszczą (czasem bardzo szybko), niektóre przesuwają się nawet po podłodze, a inne mogą nie zapewniać wystarczającej przyczepności. Np. te są tańsze, bardzo lekkie i oczywiście wystarczą na początek, ale nie zapewniają takiej wygody użytkowania podczas praktyki jak te droższe: 

PVC prosta i tania: 

  Kimjaly z decathlonu

TPE są lekkie, miękkie ale robią się w nich łatwo dziury od paznokci

  Aqua z decathlonu

Korkowe maty też można dostać w rozsądnej cenie, są ok ale nie oczekujemy od nich wiele

  Spokey 

Sugestie mat wg rodzaju zajęć w naszym studio

Joga dla kręgosłupa, Hatha joga lub Yin joga – wybierz matę dowolną matę, kieruj się przede wszystkim wagą.

Wzmacniająca vinyasa joga, Vinyasa slow flow lub Yin Yang joga – wybierz matę PVC lub taką z powłoką antypoślizgową typu mikrofibra, korek, jute lub PU.

Ashtanga lub Rocket joga – wybierz matę antypoślizgową mikrofibra, korek, PU, jute.

PVCTPEPUJutaMikrofibraKorek
Zdrowe plecyZdrowe plecy  Zdrowe plecyZdrowe plecy
 VinyasaVinyasaVinyasaVinyasa VinyasaVinyasa
 Ashtanga * Ashtanga *AshtangaAshtangaAshtanga *Ashtanga
Rocket *Rocket *RocketRocketRocket *Rocket

*) oznacza, że to zależy od marki, rodzaju, oraz potliwości użytkownika

Napisz komentarz

Chcesz otrzymać ofertę specjalną?

Omm ✨ My też nie lubimy spamu

Please wait...

Namaste

Nadchodzące wydarzenia

Nie odnaleziono wydarzeń!