fbpx

Jak powstała Ashtanga Vinyasa joga?

Jak powstała Ashtanga Vinyasa joga?

Ashtanga Vinyasa joga to dynamiczny styl jogi, który ma swoje korzenie w tradycji jogi Mysore w Indiach. Styl ten został opracowany przez Sri K. Pattabhi Joisa w latach 40. XX wieku, który był uczniem słynnego jogina, T. Krishnamacharyi.

Tirumalai Krishnamacharya był nauczycielem wielu znanych joginów, w tym swojego syna T.K.V. Desikachara, Indry Devi oraz B.K.S. Iyengara. Krishna Pattabhi Jois był jednym z jego najzdolniejszych uczniów i zainspirował go do stworzenia Ashtanga Vinyasa jogi.

Ashtanga Vinyasa joga składa się z sześciu serii asan, które są wykonywane w ściśle określonym porządku. Każda seria składa się z około 30 asan, które są połączone ze specjalnym oddechem zwanym ujjayi. Styl ten jest wymagający i buduje siłę, wytrzymałość i skupienie.

Początkowo Ashtanga Vinyasa joga była praktykowana tylko przez wybrane grupy osób w Mysore, jednak wraz z upowszechnieniem się jogi na zachodzie, styl ten zyskał popularność na całym świecie. Obecnie jest jednym z najbardziej rozpoznawanych stylów jogi.

Ashtanga Vinyasa joga jako jedna z niewielu metod jest czymś więcej niż tylko praktyką fizyczną. Aspekty praktyki wywodzą się z Raja jogi – jogi królewskiej, która skupia się na praktykach medytacyjnych i duchowych. Jois opracował tę metodę, aby pomóc swoim studentom osiągnąć równowagę ciała, umysłu i duszy poprzez skupienie się na asanach i zamkach energetycznych (bandha).

Jest to styl jogi, który pomaga w zwiększeniu siły, elastyczności, wytrzymałości, rozluźnieniu napięć oraz skupieniu umysłu i uspokojeniu myśli. Dla wielu praktykujących jogę, Ashtanga Vinyasa joga jest drogą do odkrycia głębszej wiedzy o swoim ciele i duchu, a także do osiągnięcia spokoju i równowagi.