fbpx

Historia Ashtanga jogi

Historia Ashtanga jogi

Ashtanga joga to dynamiczny, pełen wigoru styl Hatha jogi, który zyskał popularność dzięki guruji Sri K. Pattabhi Joisowi (1915-2009). Jest to naprawdę piękny styl jogi, który jest efektywny, wymagający i można by nawet powiedzieć, że efektowny.

Oto krótka historia Ashtanga jogi, popularnych nauczycieli, czego można się spodziewać na tego typu zajęciach jogi i czy jest to dla ciebie odpowiedni wybór.

Starożytne początki

Ashtanga joga ma swoje korzenie w starożytnej księdze znaną jako „Yoga Korunta”, napisanej przez człowieka o imieniu Vamana Rishi. „Yoga Korunta” została opracowana przez Patanjalego (który również opracował Jogasutry) gdzieś między 200 p.n.e. a 250 n.e. Sławny jogin, a także nauczyciel Joisa, T. Krishnamacharya (1888-1989), studiował „Yoga Korunta” i następnie przekazał ją mu.

Krishnamacharya urodził się, gdy Indie były jeszcze pod kolonialnym panowaniem Anglii. Przez siedem długich lat studiował jogę u swojego guru, żyjąc w jaskini i rezygnując z typowego życia gospodarza. Po tych siedmiu latach zaczął nauczać jogi. To właśnie w 1931 roku jego nauki naprawdę zyskały na popularności. Zaczął uczyć w Sanskryckim Kolegium w Mysore, gdzie ostatecznie zaczął nauczał także Pattabhi Joisa. To również w tym czasie stworzyli Ashtanga jogę którą znamy dziś.

Podróż Joisa

To dzięki pobieraniu nauk jogi u Krishnamacharyi przez Pattabhi Joisa, Ashtanga joga stała się tym, czym jest. W rzeczywistości, gdy Jois był pytany przez swoich uczniów, jak dokładnie Ashtanga pojawiła się na świecie, odpowiedział: „Nic nie zmieniłem”. To oświadczenie odnosiło się do wszystkiego, czego nauczył się od swojego nauczyciela, i do nieodstępowania od nauk swojego mentora.

Pattabhi Jois miał zaledwie 12 lat w 1927 roku, kiedy rozpoczął swoje praktyki u T. Krishnamacharyi. W 1933 roku Krishnamacharya otworzył swoją shalę (szkołę jogi) na terenie pałacu maharadży (króla) Jaganmohan. Jako że maharadża szanował Pattabhi Joisa, przekazał Joisowi dodatkowe pieniądze na demonstracje i nauczanie jogi. Wkrótce Jois stał się nauczycielem jogi, uczącym swoich rówieśników pod błogosławieństwem Krishnamacharyi.

W wieku 21 lat Pattabhi Jois był już szanowanym nauczycielem jogi, uczącym w kolegium w Mysore przy finansowym wsparciu maharadży. W 1948 roku nauczał Ashtanga jogi, którą znamy dzisiaj, w swojej własnej shali w Mysore. Dziś jogini nadal zjeżdżają się do Mysore, gdzie studiują w Instytucie Ashtanga Jogi K. Pattabhi Joisa pod okiem jego wnuka, Sharatha, oraz innych certyfikowanych nauczycieli.

Jogasutry

Znany swoim uczniom jako guruji, Jois również nauczał Ashtanga jogi zgodnie z tym, co zostało przedstawione przez Patanjalego w Jogasutrach. Przedstawiają one filozofię i nauki mądrości Ashtanga jogi. Dosłownie przetłumaczone, ashtanga oznacza „osiem kończyn”. Osiem kończyn to osiem praktyk zdefiniowanych przez Patanjalego. Są to: yamas (moralne ograniczenia), niyamas (obserwacje), asana (pozycje fizyczne), pranayama (praktyki oddechowe), pratyahara (wycofanie zmysłów), dharana (skupienie lub koncentracja), dhyana (medytacja) i samadhi (całkowite medytacyjne wchłonięcie).

Vinyasa

Ashtanga joga jest często nazywana Ashtanga vinyasa jogą. Vinyasa odnosi się do techniki, która łączy oddech z ruchem w płynny i płynący sposób. Są to dynamiczne ruchy pomiędzy asanami w Ashtanga jodze. Oddech jest integralną częścią z każdej pozycji. Praktykujący Ashtanga vinyasa jogę płyną z oddechem w ciągły sposób od jednej pozycji do następnej.

Ashtanga joga była pierwszą formą vinyasa jogi. Forma, którą dzisiaj nazywamy vinyasa, która jest znacznie swobodniejsza i bardziej otwarta na kreatywność, ma swoje korzenie w Ashtanga jodze. Ashtanga joga różni się tym, że pozycje są ustalone. Wykonujemy dokładnie tę samą sekwencję za każdym razem, kiedy ćwiczymy. Następnie przechodzimy do następnej serii po opanowaniu pierwszej. W ten sposób Ashtanga joga rzadko nudzi swoich praktykujących, ponieważ zawsze jest kolejna pozycja lub kolejna seria do opanowania.

W praktyce istnieje łącznie sześć serii w Ashtandze – pierwsza (lub podstawowa) seria, druga (lub średniozaawansowana) seria, a następnie cztery zaawansowane serie. Wszystkie zaczynają się od Powitań Słońca, a wszystkie pozycje w każdej serii są praktykowane w określonej kolejności. W ten sposób, po zapamiętaniu wielu sekwencji pozycji, można je praktykować w głęboko medytacyjny sposób.

Ashtanga joga nie jest dla każdego, ale dla tych, którzy poszukują ruchu i potrzebują dyscypliny, jest to piękny styl jogi, który obejmuje wszystko, czego jogin mógłby potrzebować w ramach wielowymiarowej praktyki jogi.