Temat, czy lepiej „podwijać ogon” czy „nie podwijać ogona” w naszej praktyce jogi, jest niezwykle popularny
Podwinięcie kości ogonowej polega na przechyleniu miednicy w kierunku tylnej części ciała (wyobraź sobie miednicę jako miskę z wodą, którą przechylasz do tyłu). Nie podwijanie kości ogonowej to przeciwieństwo: przechylenie miednicy w kierunku przedniej części ciała (i przechylenie wody do przodu).
Żadna z tych pozycji nie jest z natury poprawna czy błędna. To czy zdecydujesz się podwijać lub nie podwijać kości kulszowej (lub nawet nie będziesz o tym myśleć) podczas wykonywania określonej pozycji, będzie zależeć od wielu czynników, w tym od unikalnej anatomii Twojego ciała a także celu w jakim wykonywać będziesz tę pozycję danego dnia. Na przykład, jeśli masz tendencję do zginania kręgosłupa w pozycji krzesła i chcesz doświadczyć bardziej neutralnej pozycji kręgosłupa, spróbuj lekko wypiąć kuperek. Jeśli masz tendencję do głębokiego wygięcia do tyłu, gdy jesteś w pozycji utkatasana i chcesz doświadczyć bardziej neutralnej pozycji kręgosłupa, spróbuj lekko podwinąć kość ogonową. Wielu z nas prawdopodobnie skorzystałoby na regularnym wykonywaniu ruchów podwijania i nie podwijania kości kulszowej w kontrolowany sposób. Pomyśl o powolnej przejściu z pozycji kota do pozycji krowy i o tym, jak przyjemny jest ten ruch.
Mogę zrozumieć, że jednym z powodów dla których hasło „podwiń kość ogonową” stało się tak popularnym wskazaniem, jest koncepcja „miednicy przechylonej do przodu” i bólu pleców, który może powodować. Nie ma dwóch miednic o takim samym kształcie czy wielkości, żadna miednica nie jest symetryczna w jakiejkolwiek płaszczyźnie. Jesteśmy z natury niesymetryczni.
Więc to, co może wyglądać lub czuć się jak 'neutralna’ miednica dla jednej osoby, będzie wyglądać i czuć się inaczej dla kolejnej osoby. Pochylenie miednicy jest często określane za pomocą kąta między linią poziomą a linią łączącą z przodu kolec biodrowy i z tyłu guz kulszowy.
Czy możemy zdefiniować przechyloną miednicę w kierunku przednim, jeśli każdy z nas ma zupełnie unikalną miednicę? Jeśli chodzi o określenie miednicy przechylonej w kierunku przednim jako źródła bólu czyichś pleców – badania naukowe tego nie potwierdzają.
Czy podwinięcie kości kulszowej tworzy więcej długości w kręgosłupie? Nie. Nie jest możliwe, aby wydłużyć nasz kręgosłup, tzn. aktywnie oddalić od siebie kręgi, aby stworzyć „przestrzeń” – w rzeczywistości nie ma mięśni, które są w stanie wykonać tę czynność. Możemy jednak zmniejszyć krzywiznę kręgosłupa (spróbować go wyprostować), co będzie miało efekt wydłużenia go.