W całych Indiach, każdego ranka tuż po świcie, panuje tradycja, zgodnie z którą kobiety dekorują ziemię przed swoimi domami, tworząc proste lub złożone wzory za pomocą białego lub kolorowego proszku ryżowego.
Wieczorem, o zmierzchu, te rysunki są zmywane. Dlatego każdego ranka, o brzasku, powstaje nowy rysunek. Według tradycji to kobiety są odpowiedzialne za utrzymanie i dekorowanie domu, ale także za kreowanie symboli szczęścia, święte przedstawienia łączące mikrokosmos z makrokosmosem.
Rangoli
Prawdziwie ulotne mandale, te obrazy są tworzone każdego ranka, mając jedynie na celu zatarcie ich pod koniec dnia, przypomnienie o tym, że wszystko ma swój koniec i ostatecznie powróci do ziemi! Nazwy tych dekoracji różnią się w zależności od regionu. Na przykład, w zachodnich Indiach nazywane są one Rangoli (od sanskryckiego Ranga, co oznacza farbować, kolorować), w południowych Indiach nazywane są Kolam, a we wschodnich Indiach Alpana (od Alpa: małe, nieznaczące).
Przeciwstawiając się klasycznym formom sztuki hinduskiej lub mongolskiej, rangoli pozwalają cieszyć się ich prostymi lub złożonymi wzorami, zawsze pełnymi fantazji. Spontaniczność ich tworzenia pozwala formom i kolorom wyłaniać się, zachwycając nas swoją harmonią. Są one stałym zaproszeniem dla przechodniów, swobodnie oferowanym gestem, spontaniczną formą sztuki, której celem jest dzielenie się jasnym promieniem serca.
Sklep z proszkami do rangoli
Rangoli można również znaleźć w miejscach świętych i w hinduskich świątyniach, jako geometryczne symbole z mocą ochrony i wsparcia dla introspektywnej medytacji. W niektórych tekstach „jogi” i „tantrycznych” przedstawienie prawdy jest wspomniane jako znajdujące się w „Bindu”, centralnym punkcie energii.